Pomalší rast USA neznamená pre rok 2019 nárast sadzieb

Po dvojdňovom stretnutí menoví politickí činitelia jednomyseľne hlasovali, aby sa úroková sadzba USA pohybovala medzi 2,25% – 2,5%. Členovia FEDu zmenili svoj výhľad na rok 2019 z dvoch predpokladov, ktoré sa v decembri predpovedali bez pohybu.
 
kompetence

Centrálna banka varovala, že „rast ekonomickej aktivity sa vo štvrtom štvrťroku spomalil z jej pevnej miery“. Uviedlo: "Nedávne ukazovatele poukazujú na pomalší rast výdavkov domácností a fixných investícií podnikov v prvom štvrťroku."
 
Joe Manimbo, senior analytik trhu v Western Union Business Solutions, povedal: „Fed urobil veľký krok v politike. "Skutočnosť, že Fed vrhol uterák na zvýšenie sadzieb v roku 2019, bola obzvlášť holubica." Predseda FEDu Jerome Powell si zachoval svoj postoj, že centrálna banka bude aj naďalej „trpezlivá“, pričom povedie tlačovú konferenciu: „Môže to byť nejaký čas, kým výhľad pre pracovné miesta a inflácia jasne vyzývajú na zmenu politiky.“ T
 
Nasdaq sa zmenil na pozitívny nárast o 0,35% na 7 750,7 bodu, zatiaľ čo Dow Jones Industrial Average a S&P 500 upravili skoršie poklesy. Bankové akcie patrili medzi najväčších porazených a finančné spoločnosti majú zvyčajne vyššie zisky, keď sú úrokové sadzby vyššie.
 
Dolár klesol voči japonskému jenu a euru, bol však vyšší oproti libre, ktorá sa obchodovala nižšie, pretože napätie sa zvýšilo nad odchodom Spojeného kráľovstva z Európskej únie budúci týždeň.

obchod
 
Analýza tzv. "Dot plot – kde členovia Federálneho výboru pre voľný trh Fedu naznačili, kde očakávajú, že úrokové sadzby sa presunú na – tiež zistili, že v roku 2020 očakávajú iba jeden nárast." Pán Powell povedal, že pre zvyšok roka bol pozitívny výhľad s mierou nezamestnanosti pod 4% a infláciou pod 2% cieľom centrálnej banky.
 
Povedal však, že „sme si tiež veľmi vedomí toho, aké sú riziká“, medzi ktoré patrí pomalší globálny rast a žiadne uznesenie o obchodných rozhovoroch Brexit ani USA a Číny. Fed tiež povedal, že spomalí mesačné zníženie dlhopisov US Treasury, ktoré drží od 30 mld. USD na 15 mld. USD od mája do konca septembra.
 
Počas finančnej krízy Fed vynaložil značné prostriedky na to, aby pomohol naštartovať americkú ekonomiku. Od roku 2017 znižuje portfólio amerických štátnych dlhopisov a cenných papierov krytých hypotékami o 4,2 mld. USD.